Как работят водните пречиствателни станции?

Процес на работа при водните пречиствателни станции

Пречиствателната станция почиства канализацията и водата, така че да могат да бъдат върнати в околната среда. Тези премахват твърдите вещества и замърсителите, разграждат органичните вещества и възстановяват съдържанието на кислород в пречистената вода. Водните пречиствателни станции постигат тези резултати чрез четири групи операции: предварителна, първична, вторична и обработка на утайки. Обикновено мрежа от канализации, свързани с домове, търговски сгради, училища и улични решетки, доставя отпадъчни води и твърди частици в събирателните резервоари и басейни за пречиствателна станция в непрекъснат поток.

Предварителна обработка

Растенията за отпадъчни води премахват „лесното събиране“ по време на фазата на предварителна обработка. Големи предмети като корени на дървета, боклук, листа, кутии, парцали, пластмасови бутилки, памперси и други отпадъчни материали биват премахнати. В много инсталации изравнителните басейни и каменните пещи от различни видове регулират скоростта на притока на вода, така че камъните, пясъкът и стъклото да се утаяват. Басейните задържат канализацията, докато не е готова за пречистване и не се справят с преливанията поради обилни дъждове.

Първична обработка

След предварителната обработка отпадъчните води се събират в първичните пречистватели, които са големи басейни и седиментационни резервоари. Гравитацията позволява да се утаят по-малки частици. Механично задвижваните скрепери събират твърда материя и я насочват към бункери, свързани към оборудването за обработка на утайки. Ако растението не е премахнало мазнини и масло по време на предварителна обработка, това става в тази фаза, използвайки повърхностни скимери. Някои растения използват оборудване за осапуняване на събраните мазнини чрез смесването им с луга, като по този начин се получават сапуни и глицерол.

Вторична обработка

В следващата фаза растенията аерират и разбъркват отпадните води във вторични басейни, добавяйки полезни микроорганизми за разграждане на органичната материя в утайката. Растенията използват редица алтернативни стратегии за разграждане на утайките. Например растенията могат да култивират маса от микроби и да прехвърлят отпадъчния материал върху биофилма. Други растения смесват биомасата с отпадъчните материали, създавайки активирана утайка, която може да бъде рециклирана за повторна употреба. Някои съоръжения изграждат влажни зони и тръстикови легла, които разлагат органични материали. Други използвани технологии включват мембранни биореактори и биологични аерирани филтри. Получените отпадни води се събират и утаяват във вторичен резервоар за пречистване.

Обработка на утайки

Последната фаза е третиране на останалата вода и биосолиди или утайки. Гравитацията отделя органичните отпадъци от по-тежките песъчинки, които могат да бъдат депонирани в депо. Останалата първична утайка преминава в сгъстител, където се центрофугира и се подава в резервоари за усвояване, съдържащи анаеробни бактерии. Тези резервоари произвеждат метан, който може да се използва за захранване на централата. Останалата отпадъчна вода се пречиства за отстраняване на фосфор, азот и други хранителни вещества, дезинфекцира се с хлор, озон или ултравиолетова светлина и след това се връща във водоснабдяването.

Повече информация на сайта на: Liquidseparator

Как работят водните пречиствателни станции?