Методи за почистване
Изгребната яма е проточно съоръжение, предназначено за пречистване на фекални отпадни води. Пречистването на отпадъчните води в ямите се извършва чрез улавяне на суспендирани неразтворими замърсители и органични вещества, последвано от анаеробно разрушаване на тези вещества с натрупване на валежи. Конструктивно изгребната яма се състои от една или повече камери, които са разположени под земята. Могат да бъдат направени от различни материали (тухла, стоманобетон, стомана, полиетилен).
Инсталирането на изгребна яма е рационално в случай, че няма възможност за свързване към централната канализационна система. Използват се в селски къщи, вили, в места, разположени в селските райони.
Как работи една изгребна яма
Фекалните маси и битовите отпадни води се изливат през канализационните тръбопроводи в подземен резервоар. Тук суспендираните частици, които се съдържат в отпадъчните води, докато се движат през камерите на резервоара, постепенно се утаяват на дъното им. Така образуваната утайка претърпява процес на микробиологично разлагане под въздействието на анаеробни бактерии и се превръща в утайка. Избистрената отпадъчна вода се влива по-нататък във филтърния кладенец и постепенно се абсорбира в почвата през дренажната мрежа. В същото време се получава натрупване в септичната яма и е необходимо периодично да се почиства.
Почистване
Необходимо е да се почистват изгребните ями поне веднъж годишно. Въпреки това, трябва да се оставят около 20% от утайката, необходима за първоначалното замърсяване на утайката, постъпваща в резервоара с анаеробни бактерии.
Ако дизайнът на септичната яма предвижда наличието на тръби за тиня, тогава тинята се отстранява гравитачно през съответните тръби под действието на хидростатично налягане. При липса на тръби за утайка, утайката трябва да се изпомпва през изпускателните дюзи с вакуумни дренажни помпи или с помощта на канализационни камиони. Съществуващите тръбопроводи, при правилна работа на септичните ями, не изискват редовно почистване. Те могат да се почистват само ако е необходимо, например в случай на плътно запушване. За това в канализационните тръбопроводи с голяма дължина са предвидени допълнително шахти. Това ви позволява да променяте посоката на тръбопровода, както и да го почиствате без проблеми в случай на запушване. Въпреки това, навременната превантивна диагностика на канализационните тръбопроводи и утаителните резервоари ще позволи навременно почистване и избягване на скъпи ремонти.